Z WYWIADU DLA WEDDING.PL

Co do tej pory uważacie za swój największy sukces?

„Na naszym koncie mamy kilka sukcesów i chyba nie potrafimy wybrać, który z nich był największy. Bardzo cieszyliśmy się z naszego pierwszego klienta, który pojawił się spoza grona rodziny i przyjaciół. Ogromne znaczenie miało dla nas także zlecenie ślubne, które otrzymaliśmy za granicami naszego kraju. Naszym kolejnym sukcesem jest również fakt, że do tej pory, wszystkie Pary Młode były bardzo zadowolone z naszej pracy. Nowożeńcy i ich rodziny chwalą nas za dyskrecję, profesjonalizm i przyjazne charaktery. To są niby nasze małe sukcesy, ale to właśnie one sprawiają, że kochamy to co robimy.”

SOCIAL CONNECT

NASZYM ZDANIEM

Podobno najlepszą rzeczą w życiu jest możliwość robienia tego co się kocha. Człowiek wkłada wtedy w pracę całe swoje serce i duszę, dzięki czemu jej efekty potrafią przynieść najwięcej radości.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

W pracy fotografa ślubnego najbardziej lubię przenosić emocję na zdjęcia. Ślub to czas ich ogromnej kumulacji i dotyczy to każdej osoby. Łzy w oczach matki podczas błogosławieństwa syna, ojca podczas przysięgi córki, radość Państwa Młodych podczas zakładania obrączek, uśmiechy świadków, wzruszenie babci lub dziadka, ogromne napięcie podczas rzucania welonem lub muchą. Dzięki temu mam poczucie, że robię coś naprawdę ważnego, a to daje mi masę energii na wiele dni.

Od jak dawna współpracujesz z parami młodymi?

Gdyby potraktować tę pracę jak związek, to strzeliła mi już drewniana rocznica. W żadnej innej pracy nie wytrzymałem tak długo, a tutaj mam wrażenie, że najlepsze wciąż przede mną.

Jaki jest Twój ulubiony moment ślubu lub wesela?

Nie mam jednego ulubionego momentu. Uwielbiam każdy, kiedy za pomocą aparatu mogę przekazać emocje. Moja zdjęcia to głównie reportaż z nutką fotografii portretowej, więc prawie zawsze czekam na to co się stanie. Najbardziej jednak lubię te chwile, kiedy wszyscy o mnie zapomną lub przyzwyczają się do obecności aparatu. Naturalność wygrywa z każdą pozą.

Co zawiera Twoja podstawowa oferta?

Generalnie współpraca z parą młodą może zacząć się już w momencie sesji narzeczeńskiej na długo przed ślubem, aby następnie przejść przez fazę przygotowań Państwa Młodych, samego ślubu, wesela i sesji plenerowej w innym dniu. Najbardziej klasyczny reportaż obejmuje ceremonię ślubną w USC lub kościele, przyjęcie weselne od pierwszego tańca do tortu, oraz oczepin z sesją plenerową nieopodal sali weselnej tego samego dnia. Dodam tylko że bardzo nie lubię słowa pakiet, ponieważ zawsze staram się usłyszeć na czym zależy parze młodej. Pakiety i cenniki to suche fakty, niemniej jednak, dla wielu par młodych taka oferta jest podstawą podczas poszukiwań fotografa.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z branżą ślubną?

Niewinnie, od fotografowania ludzi i otoczenia. Wielką fanką tych fotografii jest moja żona, która to pokazała światu niektóre z moich zdjęć. Nie zdążyłem się zorientować, kiedy pierwsi znajomi przyszli z prośbą o wykonanie reportażu z ich ślubu i wesela. Nigdy nie zapomnę stresu i uczucia jak wiele ode mnie zależy. Chwilę po nich pojawili się kolejni i nawet nie zdążyłem zauważyć jak szybko się to rozrosło. Niedawno miałem przyjemność fotografowania chrztu córki moich pierwszych klientów. Nie wyobrażali sobie tego dnia beze mnie.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Mój plecak przeszedł sporą rewolucję i dziś używam profesjonalnych pełno klatkowych aparatów wraz z jasnymi stałymi obiektywami i tzw. jasnymi zoomami. Najczęściej jednak można mnie spotkać z jasnym obiektywem 50mm, który ma zoom w moich nogach. Zdaniem wielu (w tym także moim) ten obiektyw najlepiej odzwierciedla rzeczywistość. Pokochałem także jasny obiektyw 70-200 ze stabilizacją i staram się używać go wtedy, kiedy tylko okoliczności i warunki na to pozwalają. Po wszystkim zdjęcia lądują na jabłuszku. Tak ? nie wyobrażam sobie pracy poza Mac-iem.

Ile czasu zajmuje Ci wykonanie zlecenia?

To oczywiście zależy od zlecenia. Wiadomo, że najkrócej zajmuje sesja, z której oddaje same zdjęcia w tzw. cyfrowym formacie, dłużej trwa oczekiwanie na foto książki, a najdłużej obróbka sesji łączonych ? fotoreportażu ślubnego i sesji portretowej z foto książkami, odbitkami i obrazami. Nigdy jednak nie trwało to dłużej niż 30 dni. Zazwyczaj uwijamy się w dwa tygodnie, przy czym część zdjęć jest gotowych po kilku dniach od zlecenia.

Jaki jest Twój styl?

Uwielbiam reportaż ślubny. Kocham być tym który może stanąć z boku i wykradać młodym te momenty, kiedy nie czują na sobie wzroku obiektywu. Całość uzupełniam fotografią portretową podczas sesji ślubnych, jednakże zawsze staram się wsłuchać w parę młodą i pozwolić im być sobą, niemniej jednak czasem poproszę ich o to, aby zapozowali.

„Prawdziwa fotografia nie musi być wyjaśniana, ani nie może być zawarta w słowach.
Ansel Adams

Jaką wspólną cechę dostrzegasz u wszystkich swoich klientów?

Uczucie, którym siebie obdarowują. CI którzy decydują się na to, żebym był z nimi tego dnia są szczerze szczęśliwi i widać to po nich. Poza tym podświadomie staramy się nadawać na tych samych falach przekazując sobie wzajemnie pozytywne emocje. Ci ludzie chcą, aby na fotografiach pojawili się prawdziwi oni.

Czy jakaś para szczególnie zapadła Ci w pamięć?

Nasi pierwsi Państwo Młodzi. Może to dlatego że często ich widujemy a nasze zdjęcia zdobią ich salon, a także pierwszy klient z poza grona znajomych ? ogromne wyróżnienie. Oczywiście nie zapomnimy także nasze pierwsze zlecenie poza granicami kraju, o których pisaliśmy kiedyś na łamach wedding.pl

Jakie jest Twoje ulubione zdjęcie/piosenka/film z ostatniego sezonu ślubnego?

To, dzięki któremu wedding.pl zdecydowało, że zostałem gwiazdą regionu. To ogromne wyróżnienie.

Jakie pytania pary młode zadają Ci najczęściej? Co odpowiadasz?

Powiem jakich nie zadają, bo z dziwnych przyczyn wstydzą się o to zapytać. Otóż młodzi najczęściej nie pytają o alkohol i upoważnienie do fotografowania w czasie uroczystości liturgicznych. Wiadomo, że nikt nie chce, aby jego fotograf został wyproszony z kościoła TEGO dnia z uwagi na brak upoważnienia, lub aby spił się i nie miał dla młodych dobrego materiału. Oczywiście młodzi oddychają z ulgą zawsze, kiedy mówię, że tak ? mam to zezwolenie i podczas pracy nie spożywam alkoholu. Niestety nadal jednak jest to temat tabu.

Jak wyglądałby wymarzony ślub, na którym chciałbyś/chciałabyś pracować?

Każdy ślub, na którym Młodzi są szczęśliwi i cieszą się z tego co za chwilę się stanie jest dla mnie ?Tym wymarzonym ślubem?. Co prawda jednak czekam na szaloną parę która zdecyduje się na sesję w Czarnobylu. Tak ? marzę o tym, aby zrobić tam portretową sesję ślubną.

Z jakimi osobami najlepiej Ci się współpracuje?

Otwartymi, szczęśliwymi i szczerymi. Lubię ludzi, którzy potrafią powiedzieć, jeśli coś ich zdaniem idzie nie tak. Lubię, kiedy Państwo Młodzi dzielą się swoimi myślami i spostrzeżeniami. Nikt nie lubi nietrafionego pleneru. Lepiej wiedzieć zawczasu, że młodzi wolą miasto zamiast lasu, studio, zamiast rynku starego miasta, nocne zdjęcia zamiast sesji dziennej lub odwrotnie. Komunikacja, rozmowa, dialog ? to trzy rzeczy to podstawa.

Jakie pytania pary młode zadają Ci najczęściej? Co odpowiadasz?

Powiem jakich nie zadają, bo z dziwnych przyczyn wstydzą się o to zapytać. Otóż młodzi najczęściej nie pytają o alkohol i upoważnienie do fotografowania w czasie uroczystości liturgicznych. Wiadomo, że nikt nie chce, aby jego fotograf został wyproszony z kościoła TEGO dnia z uwagi na brak upoważnienia, lub aby spił się i nie miał dla młodych dobrego materiału. Oczywiście młodzi oddychają z ulgą zawsze, kiedy mówię, że tak ? mam to zezwolenie i podczas pracy nie spożywam alkoholu. Niestety nadal jednak jest to temat tabu.

Co klienci powinni wiedzieć o Twojej profesji?

To, że traktuję każdego indywidualnie. Nie lubię sztywnych ofert, zawsze rozmawiam z każdym klientem i staram się dopasować ofertę do ich wymagań. Muszą także wiedzieć, że tego dnia będę starał się być na tyle daleko, aby nie przeszkadzać w ślubie, oraz na tyle blisko, aby uchwycić ten ważny moment.

 „Odkryłem, że choć aparat fotograficzny nie może wyrazić duszy, to może to zrobić fotografujący!”
Ansel Adams

Co jest najważniejsze w wyborze ślubnego usługodawcy?

Poczucie pewności, że osoba, którą podpisujecie umowę nie zawiedzie Was tego dnia. Młodzi inaczej czują się, kiedy osoba, z którą podpisują umowę ma własną działalność, umowę którą może pokazać oparze młodej tak aby ta miała czas się z nią zapoznać, upoważnienie do fotografowania w kościele, no i najważniejsze ? świadomość, że mogą zadać swojemu fotografowi każde pytanie. W momencie, kiedy wybieracie fotografa na ten najważniejszy dzień nie możecie obawiać się zadania jakiegokolwiek pytania i macie pełne prawo otrzymania jasnych i odpowiedzi. Nigdy nie zachęcam młodych do podpisania umowy na pierwszym spotkaniu. Chciałbym, żeby było pewni tej decyzji. Wszak oddają w moje ręce losy swojego najważniejszego dnia.

Dlaczego przyszłe pary młode powinny wybrać właśnie Ciebie?

Jestem człowiekiem lubiącym swoją pracę i kontakt z ludźmi. Staram się traktować każdego tak, jak sam chciałbym być potraktowany ? z dbałością o szczegóły, detale i szczerością. Prowadzę własną działalność gospodarczą, z każdym klientem podpisuję umowę i wystawiam fakturę. Posiadam upoważnienie do fotografowania w czasie uroczystości liturgicznych. Pracuję na profesjonalnym sprzęcie, a podczas fotografowania staram się przekazywać emocje chwili. Moim stylem jest fotoreportaż ślubny z elementami fotografii portretowej, dzięki czemu podczas ślubu nie będę ustawiał ani Was, ani Waszych gości, jednakże poproszony o radę jak ustawić młodych do błogosławieństwa zawsze pomogę i powiem, dlaczego ja zrobiłbym to tak. Na ślubie nie będę rzucał się w oczy dzięki stonowanym i odpowiednim do danego wydarzenia ubiorze.

Jaka jest Twoja najmocniejsza strona?

To że każde zlecenie traktuje indywidualnie. W każdym momencie mam z tyłu głowy, że za zdjęciami stoją Państwo Młodzi, ich rodzina, przyjaciele. Staram się, żeby zawsze wiedzieli, że działam na 100%. Wiem jak ważny jest to dzień i jak wiele wymagań stawia się fotografowi, bo sam byłem po drugiej stronie obiektywu.

Czym wyróżnia się Twoja oferta?

Podejściem do Pary Młodej i tym, że zawsze staram się dowiedzieć jak najwięcej, aby przygotować ofertę dostosowaną do potrzeb. Pakiety które prezentuje w ofercie są tylko wprowadzeniem do tego, co tak naprawdę potrzebuje para młoda. Słucham ludzi i staram się wybrać dla nich to co najważniejsze. Sam brałem ślub, więc wiem, jak czują się przyszli Państwo Młodzi.

Jakie jest Twoje ulubione zdjęcie/piosenka/film z ostatniego sezonu ślubnego?

To, dzięki któremu wedding.pl zdecydowało, że zostałem gwiazdą regionu. To ogromne wyróżnienie.

NASZA OFERTA

Jeśli chcesz, abyśmy przygotowali dla Ciebie ofertę skontaktuj się z nami. Zapytaj o wolny termin.